Viikko 42

Viikon fiilikset

Kymenlaakson maakuntahallituksessa tässä kohdin vain sivuttiin asiaa, lausunto tulossa käsiteltäväksi vasta myöhemmin. Kävin Uudenmaan ja erityisesti Keski- ja Itä-Uudenmaan tilannetta läpi vierailulla Porvoossa. Muokkasimme jonkun verran Kuntaliiton hallituksen lausuntoa, jonka ensimmäinen versio oli käytössä ja kommenteilla kunnissa. Pientä vääntöä, mutta saimme aikaan kuuden puolueen yksimielisen lausunnon sekä tiedotteen, jossa kriittinen suhtautuminen myös valinnanvapauteen integraation ja rahoituksen osalta. Osallistuin eduskunnan naisverkoston tilaisuuteen, jossa aiheina oli sote ja sukupuolten tasa-arvo sekä Tutkaksen seminaariin kommentoimalla Kuihtuvatko kunnat teemaa. Hieman samoja teemoja käytiin läpi, kun pohdittiin lauantaina Haminan ja Kotkan tovereiden kanssa kuntavaalien ehdokasasettelua ja tulevaa muutosta. Epävarmuus vaikuttaa tällä hetkellä ehdokkaiden pohdintaan, mutta tulevaisuudessa tarvitaan joka tapauksessa vahvoja päättäjiä, jotta tämä myllerrys saadaan hoidettua tolkullisesti – tapahtuu se tai ei.

Hallintovaliokunnan teemoista myös valtuustossa käsiteltiin hankintojen organisointia. Hankintalain uudistus on muuttamassa kuntien tai etenkin niiden yhtiöiden tilannetta merkittävästi. Muutoksia on esitetty sidosyksikkötoiminnan ulosmyynnin rajoittamiseen tietääksemme ainoana maana Euroopassa 5 % EU 20 % sijaan. Muutoin valtuustossa puhutti seudun elinkeinostrategian seurannasta. Valiokunta jatkoi sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden selontekoja sekä budjetin kanssa, yrittäen mieltää mitkä ovat resurssit poliisin, tullin, rajan ym. osalta ja toisaalta laajan turvallisuusnäkemyksen osalta. Lähetekeskustelussa oli yhteispalvelupiste lainsäädäntö, jonka ensimmäinen laki on tehty vuonna 2007 ja pisteitä toiminnassa 188 ja Perussuomalaisilla oli mielikuva, että nyt ollaan luomassa jotakin uutta ainutkertaista. Keskustelu oli taas yksi niistä jota ei meinaa jaksaa. Hieman samaan sortui saman puolueen puheenjohtaja, kuka kommentoi veteraanien tukien leikkauksia, niin kuin kaikki suomalaiset eivät olisi olleet yhtä mieltä ja mukana talvi ja jatkosodassa.

Puolustusvaliokunnan teemoista viikonlopun uutinen oli, että Suomen linja on muuttunut aseviennin osalta, niin että nyt viedään maihin joihin aiemmin ei ole ihmisoikeusongelmien ja epävakauden vuoksi haluttu aseita viedä. Tapasimme Päällystö- ja Upseeriliiton eli työntekijäjärjestöjen edustajia, joilla yhä edelleen huoli työntekijöiden lähettämisestä virkamääräyksellä avunantotehtäviin. Lakipaketissa on yhä muitakin kysymysmerkkejä, joten katsotaan miten edetään.

Liikuntasektorilla keskustelut Olympiakomitean valinnoista jatkuivat, kiinnostuksena sekä puheenjohtaja kysymys, kunto ja harrasteliikunnan edustajan saaminen hallitukseen. Tapasin myös Opiskelijoiden liikuntaliiton edustajia, joilla on liittokokous tulossa ja valinnat siellä.

Viikonloppuna olivat molemmat tytöt käymässä, jolloin vietettiin myös syntymäpäivät, kooten suku ja kaveriporukka meille juhliin. Mukavan leppoisa viikonloppu.