Missä vaikutan

Kansanedustaja, Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

1.2.2006-

Jäsenyydet ja tehtävät eduskunnassa:

Hallintovaliokunta (jäsen) 09.06.2015 – 05.06.2019

Puolustusvaliokunta (jäsen) 03.04.2007–09.09.2009, (varajäsen) 10.09.2009–29.06.2011, (jäsen) 09.06.2015 – 05.06.2019

Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 14.02.2006 – 20.03.2007, (varajäsen) 03.04.2007 – 17.04.2009

Talousvaliokunta (jäsen) 14.02.2006 – 5.09.2014

Suuri valiokunta (jäsen) 03.04.2007 – 02.05.2007

Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 03.04.2007 – 02.05.2007, (varajäsen) 30.06.2011 – 25.09.2014

Verojaosto 07.06.2012 – 25.9.2014

Työ- ja elinkeinojaosto 01.09.2011 – 09/2014

Ympäristövaliokunta (vj) 04.06.2013 –09/2014

Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja 22.6.2011-09/2014

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä, työvaliokunta (jäsen) 2007–17.04.2019

Valtiolliset luottamustehtävät:

Suomen Pankki (varatilintarkastaja) 2006-2011

Parlamentaarinen ilmasto- ja energiatyöryhmä 2013-2014

Neuvottelukunta liikunnan edistämisen linjoista, LED 2010-2011

Parlamentaarinen sote-työryhmä 2015-2019

Parlamentaarinen rahapelityöryhmä 2014-2015

Nuorisoasiain neuvottelukunta Nuora 2007-2011

Kehitys- ja omistajaohjausministeri 2014-2015

Kuntaministeri 2019-

Kunnalliset luottamustehtävät:

Kotkan kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta (pj) 2000-2004

Kotkan Satama oy:n hallintoneuvosto 2000-2004

Kotkan kaupunginvaltuusto 2000-

Suomen kuntaliiton hallitus 2004-2014 (pj) 2015-2019

Kymenlaakson Liiton maakuntahallitus 2005-2008 ja 2012-2019

Kotkan kaupunginhallitus (2. vpj) 2005-2008

Kymenlaakson Liiton maakuntavaltuusto (2. vpj) 2009-2012

Muut luottamustehtävät:

Kymen sosialidemokraattinen piiri (pj) 2005-2008

Elämäntapaliiton hallitus (vj) 2005-2011

Kansaneläkelaitos (varatilintarkastaja) 2006-2011

Fortum oyj:n hallintoneuvosto 2007-2008

Suomen Työväen Urheiluliitto TUL ry (pj) 2007-2016

Nuorten Kotkain keskusliiton liittohallitus (pj) 2007-2012

Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n (SLU) hallitus (vpj) 2007-2013

Päihde- ja raittiusasiain neuvottelukunta (vj) 2007-2011

Kisakeskussäätiön valtuuskunta (pj) 2007-2016

Sosialidemokraattisen puolueen puoluehallitus 2008-2012

Sosialidemokraattisen puolueen puoluevaltuusto (pj) 2017-

Stadion-säätiön edustajisto 2008-2017

Veikkaus oy:n hallintoneuvosto 2009-2014

Suomen Olympiakomitean valtuuskunta (vpj) 2009-2013

Tradekan edustajisto 2010-2019

UKK-instituutin hallitus 2012-2019