Viikko 38

Viikon fiilikset

Eduskunnassa käytiin budjetin lähetekeskustelu, joten salissa sai keskittyä muutamana päivänä vain talouteen. Talous on menossa parempaan suuntaan, mutta siitä pääsevät nauttimaan vain hyväosaiset, sillä valtiovarainministeriön, eduskunnan tietopalvelun, palkansaajien tutkimuslaitoksen sekä kelankin käyttämien arvioiden mukaan tuloerot kasvavat. Samaan aikaan kun pienituloisimmilta viedään indeksin jäädytyksillä ym. kymmeniä euroja, saavat tuloluokkien yläpäässä olevat satojen eurojen lisäyksen vuositasolla. Monien hallituspuolueiden edustajien mielestä ei ole mitään ongelmaa, että tuloerot kasvavat ja edes hallituksen mainoslause ”kenenkään verotus ei nouse” ei pidä paikkaansa, kun poistuva lapsivähennys kiristää erityisesti pieni- ja keskituloisten lapsiperheiden verotusta. Samalla pääministeri harmitteli, kun suurituloiset eivät lähteneet vapaaehtoisesti mukaan talkoisiin, toisilla kun ei ole edes vaihtoehtoa. Valitettava linja, jos ajattelee kansakunnan yhtenäisyyttä ja slogania, että pidetään kaikki mukana. Samaan retoriikkaan voisi liittää lomarahaleikkaukset, jotka tehtiin hallituksen tahdosta kiristää enemmän julkisen puolen työntekijöitä ja edes nyt kun talous paranee ei ole tahtoa korjata tilannetta.

Eri osioiden osalta on budjetissa omat kysymysmerkkinsä ja näihin vastineeksi valmistaudumme omalla vaihtoehtobudjetilla ja talousarvioaloitteilla. Turvallisuuteen satsataan lisää, niin poliisin, tullin kuin rajan henkilöstöön, joka on hyvä juttu. Samoin puolustusvoimille tulee lisäystä myös selonteon linjausten mukaisesti ja on hyvä että kriisinhallintaan lisätään resursseja. Kuntatalouden osalta lukema näyttää -129 miljoonaa euroa, joka koostuu kiky-leikkauksista, indeksiin jäädytyksistä ja etukäteen tehdyistä vähennyksistä esim. varhaiskasvatuksen, erikoissairaanhoidon, vanhuspalveluiden ym. oletetuista säästöistä. Mielenkiintoinen on myös valtion ”kompensaatio” kunnille varhaiskasvatusmaksujen alennukseen: kuntien on korotettava kiinteistöveroja, vähän vaikea ajatella, että tämä olisi valtion kompensaatio ja valitettavasti kohdistuu osin samoihin eli ne jotka saavat alennusta maksuista maksavat sen takaisin kalliimpana asumisena. No näihin päästään vielä syksyn aikana uudelleen. 

Maakuntahallituksessa päätettiin sote- ja maku-uudistuksen johtoryhmästä ja pohdittiin vaalien aikataulua, jonka kaikki muut puolueet paitsi keskusta olisivat valmiit siirtämään eduskuntavaalien yhteyteen. Budjettien tekeminen pidemmälle niin maakunnissa kuin kunnissa on hieman haastavaa, kun eletään epävarmuudessa vuoden 2020 osalta. Valtuuston tiedonannossa käytiin läpi paikallisen kuntayhtymämallisen soten valmistelu ja keskussairaalan remontin tilanne, joka muuttui päivystysasetuksen jälkeen tilojen tarpeen osalta. Oma puolueen kunta- ja aluetyöryhmä mietti jo tulevaa eduskuntavaalien aikaa ja päivitti nykyisen sote-esityksen tilanteen. Kuntaliiton hallituksessa keskityttiin kuntien ja tulevien sote-alueiden digiratkaisuihin. Työvaliokunnassa lähinnä juoksevia asioita ja säätiön hallituksessa taloa koskevaa asiaa. Istuimme myös hetken miettimässä miten jatkamme tasa-arvotyötä uusien kuntapäättäjien kanssa.

Viikkoon mahtuneita muita palavereja olivat huoltovarmuuskeskuksen Raimo Luoman tapaaminen liittyen valtioyhtiöihin ja piipahdin myös Sitrassa keskustelemassa työelämän muutoksista ja hyvinvointisijoituksista. UKK-Instituutin hallituksessa kävimme läpi ensi vuoden suunnitelmia ja Suomen pankin vierailulla koko talouden kuvaa, muutoksia maahanmuuton, asumisen, työvoiman riittävyyden ym. näkökulmista, puolustusvaliokunnan kanssa kävimme tutustumassa Santahaminassa maanpuolustuskorkeakouluun ja erityisesti sen uuteen Venäjä-tutkimusyksikön toimintaan. Keskustelu puolustusvoimien ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen rooleista jatkuu ja selvitystyö – jota eivät halunneet järjestöt eikä nähtävästi kantahenkilökunta – valmistuu kuun lopulla ja pahalta näyttää, että Suomeen halutaan tehdä puolisotilaalliset kotijoukot. No toivottavasti muiden puolueiden kantti kestää vastustaa tätä suuntausta. 

Suuren salin eräs mielenkiintoinen keskustelu käytiin alkoholilaista, jossa kuten valinnanvapauslaissa tai yrittäjävähennyksissä, perusteluissa todetaan että esityksellä ei saavuteta niitä tavoitteita mitä on ajateltu mutta tehdään se silti. Näin meillä on tässäkin kohdin esitys jonka perustelut ja pykälät vievät aivan eri suuntiin: ei työllisyysvaikutuksia mutta runsaasti negatiivisia vaikutuksia kansanterveyteen ja turvallisuuteen. No, saas nähdä miten menee läpi. 

Viikonloppuna kävimme laittamassa mökin talvikuntoon ja vene menee talviteloille parin viikon sisällä, osallistuimme koko kansan kävelyyn eli veteraanijärjestöjen ja rauhanturvaajien yhteiseen liikuntatapahtumaan. Meriniemessä lauantaina Suomi 100-vuotta tanssi- ym. musiikkiesityksiä eri vuosikymmeniltä, saunaa ja urheilua unohtamatta.