Eduskunta käynnisti kauden syyskuun alusta, mutta koko elokuu on aivan normaalisti kierretty eri puolilla kotimaata monissa eri kokouksissa ja tietysti valmistautuen budjettiriiheen sekä muihin syksyn alun asioihin. Kesä meni kyllä hienosti heinäkuussa lomaillen upeissa keleissä, joten sai hyvän ja voimaantuneen alun, josta toivottavasti riittää virtaa pitkälle syksyyn.
Aloitimme viikon ryhmän omalla työskentelyllä Emäsalossa, miten ja millaisilla asioilla syksyä lähdetään tekemään. Hyvä tunnelma vahvistui kun samanaikaisesti tuli tieto kahden prosentin noususta gallupeissa. Ukrainan tilanne on puhututtanut paljon ja elokuussa myös useampi valiokuntakin oli koolla arvioiden pakotteiden vaikutuksista. Tiistaina pääministeri antoi ilmoituksen Ukrainan tilanteesta ja tilanteen seuraaminen jatkuu tiiviisti.
Kotkassa oli ohjelmaa politiikan viikolle alkaen viikonlopun Piirijuhlasta Mikkelistä. Oma osuuteni oli kuntatalous ja kuntien palvelut. Pakko oli myös valtuustoryhmän kanssa yhdessä ottaa kantaa kokoomuksen esityksiin lomauttaa kaupungin henkilöstö. Kiinnostuneita ihmisiä oli eri tilaisuuksissa ihan mukavasti. Valtakunnan politiikassa kokoomus on leimautunut viime viikkoina köyhien ja maahanmuuttajien arvostelijana sekä virkojen keskinäisinä järjestelijöinä, josta seurasi jo rumaakin jälkeä. Eli valtakunnallisessa ja kuntapolitiikassa meneillään näiltä osin aivan samaa.
Kävimme tutustumassa UPM:n uuteen toimitaloon, uusiin toimintoihin sekä yhtiön yhteistyöhön Metropolia ammattikorkeakoulun kanssa. Piipahdin myös uuden lobbausfirma Blicin tupaantuliaisissa. Eduskunnassa tapasimme yhdessä moottoriliikenteen monet edunvalvontajärjestöt, aiheena erityisesti teiden ja siltojen kunto sekä verotuskysymykset.
Viikon kulttuuriosuus oli Mielensäpahoittaja -elokuva, jonka pohjana olleita kirjoja olen lukenut ja nyt kuuntelin ajellessa viikonloppuna. Liikuntajärjestötyössä voimistelun suurtapahtuma Gymnaestradan tukitoimikunta kokoontui perjantaina ja viikonlopun vietin Kisakeskuksessa TUL:n hallituksen seminaaria sekä kokousta vetämässä. Olin siellä myös edellisellä viikolla työntekijöiden kehittämispäivillä ja tulipa samalla käytyä läpi myös itse Kisakeskuksen asiat ja tulevaisuuden suunnitelmat mm. Frisbiegolfin kotimaiseksi keskukseksi. Upeat kelit jatkuvat joten ulkoiluun on myös upeat mahdollisuudet koko viikon aikana.

Jaa tämä artikkeli