Viikko 12

Viikon fiilikset

Sotaa Venäjän hyökättyä Ukrainaan on käyty jo kuukausi ja nopea loppuminen ei näytä todennäköiseltä. Tilanne on järkyttävä, kun neljäsosa kansasta on joutunut jättämään kotinsa ja pommitukset kouluihin, sairaaloihin, asuintaloihin sekä muihin siviilikohteisiin jatkuvat yötä päivää. Jotakin alueita Ukraina on saanut vallattua takaisin, mutta toisaalla on taas tilanne heikentynyt. Lisää pakotteita asetetaan ja riippuvuus Venäjän öljyn ja kaasun käytöstä yritetään lopettaa koko Euroopassa, miten vaan on käytännössä mahdollista. Suomesta on tuettu ja tuetaan Ukrainaa monin tavoin ja tällä viikolla teimme myös toisen kerran päätöksen puolustusmateriaalien lähettämisestä maahan. Olemme käyneet läpi myös kotimaan tilannetta huoltovarmuuden osalta ja erityisesti jo 14 000 tilapäistä suojelua hakeneen ukrainalaisen järjestelyiden osalta; miten majoitus, koulut, varhaiskasvatus, työnteko ym. saadaan järjestymään. Ajankohtaisselontekoa, jossa tarkoituksena kartoittaa muuttunutta turvallisuustilannetta, on kirjoitettu ja käsitelty kahteen kertaan digi-, data- ja julkisen hallinnon ministeriryhmässä, samoin kuin lisämäärärahatarpeita lisätalousarviota sekä julkisen talouden suunnitelmaa varten. Oikeusvaltio- ja sisäinen turvallisuus -ministeriryhmässä on samoin kirjoitettu selontekoa ja käyty läpi tarpeita, sisäministeriön koordinoidessa maahan tulevien tilannetta. Muutoksia tapahtuu todella nopeasti ja asioita on välttämätöntä päivittää myös eduskunnan käsittelyn aikana. Yksi yllättävä muutos, joka koskettaa satamia on, että vakuutusyhtiöt eivät päästä laivoja viemään tavaroita Venäjän satamiin peläten laivojen kaappausta ja toisena muutoksena rahtiliikenteen loppuminen raiteilla henkilöliikenteen lisäksi. Myös omaa ajattelua on ollut tarve muuttaa, kun tähän mennessä on ajatus ollut pragmaattisesta suhtautumisesta yhteistyöhön itäisen rajanaapurin kanssa. Tuntuma on, että monessa aikanaan menetetyiltä aluilta tulleissa perheissä tähän on vasta päästy juuri ja juuri sukupolvien ketjussa.

Kuukauden tauon jälkeen kokoonnuimme myös koronaministeriryhmällä, toteamaan että sairaalahoidossa on tuhat potilasta ja tutkituista näytteistä lähes puolet on positiivisia, eli tauti ei todellakaan ole ohi ja kuolleiden määrä kasvaa. THL suosittelee jo neljättä rokotusta riskiryhmille ja ikäihmisille, voi vaan toivoa, että seuraavat variantit ovat lievempiä. Maailmalla suljetaan taas kaupunkeja ja tehdään rajoituksia, joten yleistä varovaisuutta on hyvä noudattaa yhä. Sote-ministeriryhmässä oli aiheena esteettömyysdirektiivin aiheuttamat lainsäädäntömuutokset ja tähän liittyy meidän puoleltamme digipalvelulain uudistaminen. Toisena asiana oli hyvinvointialueiden ensi vuoden rahoitus, joka saatava eduskuntaan kevään aikana. Digi-, data- ja julkisen hallinnon ministeriryhmässä saimme lausuntokierrokselle digitaalisen kompassin, joka kattaa laajasti eri näkökulmia, kuten Euroopan tasollakin. Kävimme läpi selvitystä, joka valmistumassa valtion aluehallinnon uudistamiseksi ja toisena aukioloasetuksen muokkaamiseksi. Kuthanekin – eli kuntatalouden ja -hallinnon neuvottelukunnan – kanssa käytiin neuvottelua useasta lainsäädännön muutoksesta ja jatkamme keskustelua varautumisesta ukrainalaisten tuloon. Kunta-asioissa pidimme myös yhden sd-palaverin liittyen TE-hallinnon siirtoon, joka lähdössä lausuntokierrokselle.

Eduskunnassa oli koolla – tällä kertaa virtuaalisesti – nuorten parlamentti, jonka kyselytunnilla olimme vastaamassa monipuolisiin kysymyksiin. Teimme myös omista nuoruuskuvista kokoelmaa puolueen sivuille. Pohjoismainen yhteistyö oli aiheena salissa, josta omalle sektorille kuuluu hieman laajempi kokonaisuus eli Pohjoismaiden ja Baltian maiden digitaalisuus, omana ministerineuvostona. Turvallisuuskysymyksissä – ja monissa muissakin kysymyksissä – Pohjoismaat ja erityisesti Ruotsi ovat lähimmät vertailumaat, joiden kanssa hyvä jakaa kokemuksia. Puoluehallitus kävi läpi ajankohtaista tilannetta ja katsauksen aikatauluihin tulevalle reilulle vuodelle, johon osuvat eduskuntavaalit, puoluekokous ja tarpeen mukaan jäsenvaali presidentin vaaliin. Työtä siis riittää niin työryhmille valmistelussa kuin päättäjille. Kävimme läpi myös oman vaalipiirin osalta asetelmia eduskuntavaalien ehdokasasetteluun ja aikatauluihin. Lappeenrannan valtuustoryhmälle pidin lyhyen esityksen tulevaisuuden kunta -ajattelusta ja verotyöryhmällä teimme loppuun ensimmäisen version eduskuntavaalitavoitteista. Viikonloppuna olleeseen piirikokoukseen en päässyt, kun samaan ajankohtaan osui kuljetusyrittäjien tilaisuus ja kokous, jossa olin puhumassa. Huoli kohoavista kustannuksista on monella alalla, mutta kuljetusalan kohdalla tietysti polttoaineiden hinnat ovat akuutti kysymys. Sunnuntaina oli aurinkoista ja kävimme testaamassa Santalahden luontopolun, kevät tulee kaikesta ikävistä asioista huolimatta.