Ohi on tunnelmiltaan varsin vaihteleva viikko. Viikko alkoi yhteensä lähes kuuden tunnin kokouksella kouluverkkokysymyksessä. Onneksi asiaan saatiin päätös, vaikka se ei miellytä kaikkia. Todellisuus on kuitenkin, että Kotkan kouluihin mahtuisi 1000 lasta nykyistä enemmän ja viimeisestä tarkastelusta on lasten määrä vähentynyt 500, eli ei ole mahdollista pitää kaikkea entisellään. Erityisesti, jos vielä katsotaan kaupungin taloutta, jossa säästöjä on tehtävä kaikilla sektoreilla.
Eduskunnan viikkoa virittivät välikysymys kuntarakenteen muutosten vaikutuksista palveluihin ja toisaalta vakuussopimuksen salaaminen. Kun perjantaina saatiin äänestettyä edellisen viikon välikysymys, oli keskusta jo kirjoittanut seuraavan. Tällä kertaa aiheena oli epäily kotihoidontuen muutoksista. Suurin poliittinen vääntö oli kuitenkin vaalipiireistä, joissa olisimme halunneet yhdistää kolme itäistä vaalipiiriä, mutta vihreät ja kokoomus halusivat sekoittaa siihen Kymen vaalipiirin joka nyt siis yhdistetään Etelä-Savoon, vastoin kaikkien alueen toimijoiden esityksiä. Toinen periaatetasolla oleva kysymys on, jos lähdetään muuttamaan perustuslakia niin että joka neljäs vuosi ”arvotaan” uudet vaalipiirit.
Viikon aikana osallistuin teollisuuden palkansaajien sekä SAK tilaisuuteen, teemalla kehysneuvottelut. Jatkoimme myös omalla taloustyöryhmällä läpikäyden veroesityksemme ja työllisyyden parantamisen mahdollisuuksia. Naistenpäivän teemaan vahvasti liittyen perustimme eduskunnan sisälle Marokon ystävyysryhmän. Täällä asuvan lähettilään mukaan naisten asema maassa ja politiikassa voisi saada vahvistusta Suomesta.
Järjestöpuolella kokoonnuimme Kotkien kansainvälisen työryhmän kanssa käymään läpi tulevat kokoukset ja kansainväliset leirit sekä puheenjohtajistona valmistelemaan toiminnanjohtajan paikan hakua. Viikonloppuna järjestetyn nuorisokongressin avajaistilaisuudessa jaettiin vuoden lapsitekopalkinto pienperheyhdistyksen sisällä toimivalle Mieskaveritoiminnalle. Nuorisokongressin aiheina olivat nuorten valitsemina köyhyys ja rasismi.
Viikonlopussa SDP:n puoluehallitus kävi läpi akuuttia poliittista tilannetta ja puolueen uudistamista, joissa meillä on jonkun verran erilaisia näkemyksiä. Lauantaina kokoontui puoluevaltuusto, jossa käytiin kentän tunnoista rapsakkaakin keskustelua. Valitettavasti mediaosuus jäi muihin asioihin.
Liikunnan puolella kokoonnuimme Kunnon kanssa pohtimaan missä liikuntauudistuksessa mennään ja mitkä ovat meidän yhteistyön kohtia. TUL hallitus oli koolla sunnuntaina, jolloin oli myös nyrkkeilyn GeeBee turnaus, mutta kiirehdin itse kokouksesta pitämään Piikkiön kehityksen 90 v juhlapuhetta. Piikkiön kehitys on upea seura, jolla monipuolista toimintaa, oma toimitila ja aktiivisia tekijöitä.

Jaa tämä artikkeli