Paatero toivoo Fennovoiman ydinvoimalahankkeen etenemistä suunnitellusti

Kirjoitukset

Sdp:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, talousvaliokunnan jäsen Sirpa Paatero toivoo viime hallituskaudella päätetyn Fennovoiman ydinvoimalahankkeen etenemistä suunnitellun aikataulun mukaan.

Edellisen hallituksen aikana eduskunta päätti kahden uuden ydinvoimalayksikön rakentamisesta.

– Nyt on aika saada asioihin vauhtia, jotta rakentaminen pääsee alkuun suunnitellussa aikataulussa. Tästä syystä en voi ymmärtää esimerkiksi talousvaliokunnan puheenjohtajan Mauri Pekkarisen (kesk.) linjausta periaatepäätösten uudelleen päättämisestä eduskunnassa.
Paatero muistuttaa, että niin Suomalainen teollisuus kuin kotitaloudetkin tarvitsee varman ja päästöttömän sähköntuotannon, joka on turvattu vuosikymmenten päähän.

– Tarvitsemme kipeästi investointeja talouden vauhdittamiseksi ja näistä vaikuttavimpia ovat energiainvestoinnit. Rohkaisen elinkeinoministeri Vapaavuorta tekemään pikaisen päätöksen siitä, onko laitetoimittajan vaihtumisesta johtuen ydinvoimapäätös tuotava uudestaan eduskuntaan ja jos niin millaisessa muodossa. Ketju periaatepäätöksestä valmiiksi laitokseksi on pitkä eikä sitä pidä tietoisesti hidastaa.