Paatero: raideliikenteen kilpailuttamisesta tehtävä vaikutusarviot

Kirjoitukset

Tiedote 14.8.2017

SDP:n kansanedustaja, entinen omistajaohjausministeri Sirpa Paatero perää hallitukselta vaikutusarvioita raideliikenteen avaamisesta kilpailulle. Paateron mukaan kilpailun tuominen junaliikenteeseen sisältää suuria riskejä, jotka olisi punnittava perin pohjin. Tämä on ollut myös aiemmin koko eduskunnan tahto.

–       Jos näin suureen uudistukseen ollaan ryhtymässä, olisi vaikutusarviot tehtävä ennen toimeenpanoa. Tästä tulee kallis lasku jos riskit realisoituvat, kuten on käynyt mm. Ruotsissa, jossa julkista tukea on jouduttu lisäämään. Parasta olisi edetä nyt rauhallisesti.

Paateron mukaan uudistuksessa on isot eurot pelissä jo siinäkin mielessä, että VR on tulouttanut vuosittain valtion kassaan noin sata miljoonaa euroa.

–       Miten tälle tuloutuserälle käy jatkossa? Millainen lovi valtion kassaan tehdään myymällä lypsävä lehmä?

Paateron mukaan on myös kummallista, että valtionyhtiön itse investoima kalusto ollaan siirtämässä kilpailijoiden käyttöön ilman investointiriskiä.

Paatero antaa tukensa tänään alkavalle veturimiesten lakolle.

–       Kyllä tätä uudistusta nyt johdetaan ideologialla, ei järjellä. Hallituksen tulisi pohtia mikä on parasta suomalaiselle veronmaksajalle ja matkustajalle – ei ulkomaisille yhtiöille. VR:n työntekijätkin ovat tässä kohtuuttomassa epävarmuuden tilassa.

Lisätiedot

Sirpa Paatero

050-5121602