Paatero kysyy: mitkä palvelut kokoomus haluaa leikata

Kirjoitukset

Tiedote 13.8.2014

Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sirpa Paatero ihmettelee kokoomuksen kiihtyvää leikkausintoa budjettiriihen alla, eikö kehyksistä ja niissä pysymisestä sovittu juuri keväällä, hallituksessa.

– Viimeksi eilen ministeri Laura Räty vaati säästöjä ihmisten palveluista. Uuden ministerin on hyvä oppia, että jos puhuu leikkauksista, pitää samalla kertoa leikkauskohde. Siksi kysynkin, haluaako Räty leikata vanhustenhoidosta tai eläkkeistä. Vaiko kenties lapsiperheiltä?

Paatero muistuttaa, että äänestäjälläkin pitää olla kuluttajansuoja.  Ihmisillä on oikeus nähdä kokoomuksen leikkauslista

– Äänestäjällä on oikeus kuulla, mitä kokoomus oikeasti haluaa. Rädyn puheista herää epäilys, ollaanko normitalkoiden varjolla vain luomassa leikkuria, jolla huononnetaan palveluita ja vaikeutetaan ihmisten arkea.