Viikko 43

Viikon fiilikset

EU-puheenjohtajuuskauden tehtävät eivät ole kunta- ja omistajaohjausministerin osalta kovin aikaa vieviä, mutta aina silloin tällöin tulee tehtävää kuten tällä viikolla Digital Government -seminaari, jonka kävin avaamassa. Hyvää keskustelua siitä miten digitaalisuus saada parhaiten palvelemaan ihmisiä. Valtion ICT-toimintaan liittyen kävin tutustumassa Valtoriin, johon on keskitetty myös turvallisuuspuolen verkot. Tapasimme myös toisen kaikkia valtionhallinnossa koskettavan yhtiön, Senaatin, hallituksen jäsenen kanssa. Lisäksi pidimme puolustusvoimien kanssa palaverin liittyen puolustuskiinteistöjen hanketoimiston etenemiseen.

Kunta-asioista kävin keskustelemassa hallintovaliokunnan kanssa. Kuthanekissa saimme yhteistyössä valtiovarainministeriön ja Kuntaliiton kanssa eteenpäin useamman lakiesityksen ja asetuksen. Ministereiden kesken pohdimme metropolipolitiikan organisoimista. Käsittelyn pohjana oli hyvä kooste metropolialueen kuntajohtajilta. Omassa johtoryhmässä kävimme läpi sote-maakuntien ja siihen liittyen kuntien rahoitusta. Monitahoinen palapeli, joka vaatii paljon pohdintaa ja sen jälkeen seuraavassa vaiheessa vielä verotuksen järjestämisen. Sote-ministeriryhmä oli samaan aikaan oikeus ja sisäinen turvallisuus -ministeriryhmän kanssa, joten oikein hyvä että valtiosihteerillä on mahdollisuus olla paikalla toisessa. Sote-ryhmän lisäksi kokoonnuimme Uusimaa, Helsinki ja pääkaupunkiseutu -selvityksen puitteissa, jonka määräaika on vuoden loppuun. Hankintoihin liittyen tapasin Ei myytävänä -kansalaisaloitteen käynnistäjät eli kehitysvammaisten ja autistien yhdistykset. Talousneuvostossa keskityimme tutkijoiden selvitykseen syntyvyydestä ja väestöennusteista. Talouspoliittisessa ministeriryhmässä asiana oli valtiontalouteen liittyvät riskit esimerkiksi vakuuksien osalta. Iltakoulussa kävimme läpi eri ministeriöiden meneillään olevat keinot ilmastotavoitteisiin pääsemiseksi. Asian seuranta jatkuu koko hallituskauden. Puoluehallituksessa aloitimme poliittisen ohjelman käsittelyn, jonka valmistelu tehtiin puolueen eri työryhmissä.

Omistajaohjauksen periaatepäätös on valmistelussa ja tästä syystä kävimme asiaa läpi ministeriryhmässä ja muutamissa valmistelupalavereissa. Veikkauksen osalta pidimme kaikkien asiaan liittyvien ministeriöiden kanssa palaverin, jossa kävi selväksi yhteinen tahto edistää arpajaislain nopeaa valmistelua. Keskustelu Veikkauksen ja muiden yhtiöiden osalta on osoittanut taas sen, että samanaikaisesti ihmiset odottavat puuttumista yhtiöiden käytännön asioihin ja toisaalta, että yhtiöiden asioihin ei saa puuttua. Omistajaohjausministerin tehtävä on tietysti huolehtia, että yhtiöt toimivat lakien ja hyvän hallinnon sekä periaatepäätöksen mukaisesti. Monet muut päätökset ovat eduskunnan, valtioneuvoston tai yhtiöiden omia. Odotuksia on paljon, mutta rajaukset työnjaosta ja vastuista on säilyttävä selkeinä.

Lauantaina kävin puhumassa JHL:n seminaarissa Tampereella ja samalla reissulla Akaassa yleisötilaisuudessa Kylmäkosken työväentalolla. Viikon aikana piipahdin tiistai-iltana myös Kannelmäen työväenyhdistyksen avoimessa illassa. Eduskunnassa vierailulla kävivät Kotkasta Hietaslaiset sekä Kotkan Pojat. Viikonloppu tiivistyi siihen kun sunnuntaina osallistuimme Planeetta-kävelylle, sateesta ja tuulesta huolimatta, mutta kuitenkin ennen räntäsadetta. Kyllä syksy ja kynttilät kuuluvat yhteen.