Viikko 36

Viikon fiilikset

Hallitusohjelman kirjastokiertueen viimeinen ”keikka” omalta osaltani oli Lappeenrannassa, jossa minulla oli tapaamiset myös kaupungin johdon sekä yliopiston ja ammattikorkeakoulun edustajien kanssa. Kaupungin kanssa puhuimme kuntatalouden haasteista ja korkeakoulujen kanssa uudesta yhteistyöstä Lahden alueen kanssa. Lisäksi tapasin vielä Veikkauksen luottamusmiehen ja kävin puhumassa vanhoille tovereille sekä avoimessa yleisötilaisuudessa. Saman tyyppinen avoin tilaisuus oli myös lauantaina Karhulassa.  

Viikon suurimmat uutiset koskivat Postia ja Veikkausta. Postin osalta ohjeistus yhtiön hallitukselle oli syyskuun aikana tuoda esitys, jossa johdon palkitseminen on ajateltu uusiksi ja toisena paketti- ja verkkokaupan työntekijöiden liittäminen osaksi isoa neuvottelukokonaisuutta, joka saatava tehtyä sopimuskauden loppuun. Tämä tarina ei kuitenkaan ole vielä lopussa vaan posti on sellaisten haasteiden edessä, joista joihinkin sillä on mahdollisuus vaikuttaa, mutta jaettavan postin määrän väheneminen 96%, markkinoilla toimiminen ja useat samaa työtä koskevat työehtosopimukset ovat realismia, jotka määrittävät ulkopuolelta yhtiön toimintaa.

Veikkauksen kanssa tiedotimme useista vastuullisuutta parantavista toimista, joihin kuuluvat pelikoneiden vähentäminen, tunnistautuneena pelaamisen aikaistaminen sekä markkinoinnin vähentäminen ja muuttaminen. Yleishyödylliseen toimintaan tuloutettava määrä ei toivottavasti vähene paljoa näiden muutosten vuoksi. Molempien yhtiöiden asiat olivat esillä eduskunnan syksyn ensimmäisellä kyselytunnilla sekä Maikkarin Huomenta Suomessa. 

Alkuviikosta en ehtinyt hallituspuolueiden yhteiseen, pääministerin isännöimään illanviettoon Kesärantaan, joten vierailin opposition vastaavassa iltamassa seuraavana päivänä. Hallitusohjelmaa kävimme läpi valtiovarainministeriön ja valtioneuvoston kanslian yhteisessä henkilöstötilaisuudessa, josta tuli palaute, että aiemmin ei ole virkamiehiä sitoutettu mukaan saati vieläpä kolmen ministerin yhteistyöllä. Kävimme oman johtoryhmän kanssa läpi budjettia ja julkisen talouden suunnitelmaa sekä lainsäädäntösuunnitelmaa. Kauden ensimmäinen talousneuvosto kokoontui pohtimaan talouden isoa kuvaa ja kauden ensimmäinen esiteltävä lakiuudistus oli digi- ja väestötietoviraston perustamisesta johtuvat muutokset. 

Kuntapuolen osalta tapasimme kuntarahoituksen, takauskeskuksen ja Kevan edustajien kanssa miettien yhteiskunnalle tärkeiden hankkeiden rahoittamista muuten kuin budjetista ja toisaalta tulevien sote-maakuntien investointien rahoituspohjaa. Kokoonnuimme ensimmäiseen kokoukseen Uudenmaan, pääkaupunkiseudun ja Helsingin alueen erillisselvityksen johtoryhmän kanssa, jossa viiden alueen malli nousi yhä vahvasti tahtotilana. Syksyn ensimmäinen KUTHANEK eli valtiovarainministeriön kuntapuolen ja kuntaliiton yhteiskokous käsitteli kuntatalousohjelmaa ja ajankohtaisten lakimuutosten talousvaikutuksia. Yhteinen huolemme on kuntien pärjääminen. Samalla kävimme läpi tulorekisterin ja ansiotuloverotuksen eli verokorttiuudistuksen vaikutukset kuntien talouteen. Lisäksi tapasin Pirkanmaan alueen kuntajohtajat Tampereen pormestarin vieraana ja kävin puhumassa Suunnannäyttäjät -seminaarissa, jossa oli mukana 500 valtion ja kuntahallinnon sekä yksityisen puolen digitekijöitä miettimässä miten hallitusohjelman ilmiöt tehdään todeksi. Raideasiat olivat esillä kahdessa kokouksessa: ensin markkinoilla toimivien kuljetusyritysten näkökulmasta ja sitten raidetyöntekijöiden näkökulmasta; miten kilpailutukset voivat vaikuttaa työntekijöiden asemaan?

Perjantaina matkalla Kotkaan kävin Loviisan Strömforsin ruukissa haastattelussa. Kotkassa tapasimme vaalityöryhmän kanssa palauttaen mieliimme hieman viime kevättä, mutta vielä enemmän keskustellen hallituksen alkutaipaleesta ja jakaen ajatuksia tulevasta. Lauantaina vuorossa oli vain yksi tilaisuus ja sen jälkeen vietimme aikaa perheen kanssa keräillen myös hieman hirvikärpäsiä metsästä.