Koko kevään yksi suurimmista uutisista taisi tulla viikonloppuna, jolloin sosiaali- ja terveydenhuollon uudistamisessa saatiin aikaiseksi historiallinen sopu. Kaikki suurimmat puolueet oppositio mukaan luettuna puristi ratkaisun, johon sitoutua tällä kuten myös seuraavalla hallituskaudella. Matka on vielä pitkä siihen, mikä ja milloin muuttuu varsinaisesti kansalaisen näkökulmasta, mutta nyt helpotti ainakin aikataulun osalta. Keskusta luopui maakuntamallista ja hallitus kuntapohjaisesta mallista, kun perussuomalaisilla ei piirimallia lukuun ottamatta omaa mallia ollutkaan. Hyvä on se, että integraatio eli sosiaalityön ja terveydenhoidon yhteys pysyy kaikilla tasoilla. Kysymysmerkkejä on vielä kuntien roolissa toteuttajana ja rahoittajana, mutta miten paljon mukana päättämässä, selvinnee valmistelussa syksyyn mennessä. Nyt tuntuukin olevan aika irtopisteiden keruulle.
Sote- sekä kehysratkaisua valmisteltiin useissa eri ryhmäkokouksissa ja puoluehallituksessa koko viime viikko. Valmistelua tehtiin taseen, eli valtion omistusten, sekä kasvupaketin osalta myös omistajaohjaus- sekä taloustyöryhmässä. Vielä kehyksen jälkeen tai sen aikana tarvitaan jokunen ylimääräinen palaveri jotta kaikki ovat samalla kartalla asioissa. Hyvä niin, jos osallistumisella voidaan taata myös sitoutumista.
Eduskunnan viikkoa virittivät muutoin keskustelut selonteosta demokratiasta sekä USA:n ja EU:n välisen kauppasopimuksen neuvottelutilanteesta. Mielenkiintoista, että vasemmistoliitto vastusti viikonlopun puoluevaltuustossa koko sopimuksen neuvotteluja. Kriittisiä kohtia on vielä auki, mutta niin kauan kun WTO neuvottelut eivät etene, on välttämätöntä yrittää kahdenvälisillä sopimuksilla eteenpäin. Venäjän tilanteen tiukentuessa ei WTO sopimuksen eteneminen näytä todellakaan helpolta. Hälyttäviä uutisia, joista suurin syy varmaankin ruplan halpeneminen, ovat matkailijavirtojen lasku ja kiinnostuksen häviäminen ostoksiin Suomesta. Poliittisesta tilanteesta johtuen olen nyt jo kuullut esimerkiksi jonkun kuoron tai jalkapallojoukkueen tulemisen Suomeen jääneen toteutumatta. Huoli tilanteesta Ukrainassa kuten myös meidän lähialueella kasvaa.
Olin radiossa sekä Kymenlaaksossa että valtakunnan YLE:n lähetyksissä, ensin keskustelemassa yleisesti ja sitten kehyksiin ja sopeutukseen liittyen. Käväisin myös tapaamassa paikallisia AKT-aktiiveja maanantaina, kun kävin kaupungissa. Kotkassa kävimme teemalla ”Sosialidemokratia Euroopassa” -tilaisuuden merkeissä, jossa puhujina olivat Jutta Urpilainen ja Erkki Tuomioja. Aiheet menivät Ukrainasta valtion talouteen ja paljon siltä väliltä. Antti Rinne oli Kotkassa myös, mutta siihen tilaisuuteen en eduskuntatyöltäni päässyt mukaan. Loppuviikosta ilmestyivät Antin teesit, joita pääsin kylläkin heti tuoreeltaan kommentoimaan. Hyvää pohjaa keskustelulle puolueen linjasta ja keinoista.
Marokko-ystävyysryhmä tapasi lähettilään ja vastaavan lähetystöneuvoksen, virittelimme uutta alkua uuden lähettilään kanssa ja mietimme mitkä olisivat hyvät teemat aloittaa. Mielenkiintoiselta kuulostivat mm. maahanmuuttopolitiikka ja taistelu huumausaineita vastaan sekä paikalliset energiaratkaisut. Tapasin myös Omakotiliiton edustajan, aiheena kansalaisaloitteenakin oleva energiatodistus, tai sen vastustaminen.
Viikonloppu meni leppoisasti ensin näytelmällä Sekaisin suhteessa, joka sopi hyvin Kairon lavalle. Niin oli monta kohtaa kuin suoraan arjesta eli piristävä esitys. Toisena Ay-jalkapalloturnaus Lahdessa, jossa kymmenen joukkuetta pelasi koko viikonlopun ja sunnuntaina Eestin Viljandin edustajat veivät voiton rankkarikilpailun jälkeen.

Jaa tämä artikkeli