Vanhusten hoivaan liittyviä ongelmia tulee esille toinen toisensa perään ja samoja ongelmia näyttäytyy myös varhaiskasvatuksen ja kehitysvammaisten palveluissa. Kun voitontavoittelu on ensisijainen tavoite, ei se takaa laadukasta hoitoa. Valitettavasti on nyt jouduttu äärimmäisiin toimiin eli sulkemaan yksiköitä ja ottamaan hoidettavat julkisen puolen vastuulle. Teimme kaikkien oppositiopuolueiden yhteisen välikysymyksen, johon saimme vastauksen hallitukselta. Akuutti kysymys hoitajamitoituksesta jäi yhä vaiheeseen, erityisesti Kokoomuksen vuoksi. Kun edellisellä kaudella tehtiin vanhuspalvelulaki, ei saatu mitoitusta lakiin ja silloin sovittiin, että jos yksikin paikka on alle suositusten, mitoitus kirjataan lakiin. Näin oli tilanne, mutta lopputulos oli, että hallitusohjelmaan kirjoitettiin hoitajamitoituksen lasku ja heikennettiin vanhuspalvelulakia, jonka vuoksi myös leikattiin kunnilta valtionosuuksia. Kaikki puolueet olivat lopulta jonkun lakisääteisen mitoituksen kannalla, vaikka kokoomus ei kertonut mikä olisi henkilöstömäärä, mutta taas todettiin, että ei ehditä tämän hallituksen aikana, vaikka muutamia muita lakeja kyllä ehdittiin. Teimme lakialoitteen 0,7 hoitajamitoituksen kirjaamiseksi lakiin, joka käsitellään vielä tämän eduskunnan aikana.
Sote-uudistus on kriittisessä vaiheessa perustuslakivaliokunnassa ja yksi osa sitä on Ahvenanmaan itsehallintolaki, jossa määritellään rahoitus. Tulin valituksi varajäseneksi perustuslakivaliokuntaan, joten pääsin heti perjantaina osallistumaan itsehallintolain käsittelyyn, joka tarvitsee kuitenkin kahden eduskunnan hyväksynnän. Sote alkaa kiristää kaikkien hermoja sekä hallituspuolueiden välejä, kun aikaa valiokuntien käsittelyyn on vain kolme viikkoa. Samaan aikaan monta muutakin lakiesitystä on kesken.
Saimme siviilitiedustelulain käsiteltyä hallintovaliokunnassa ja monta demareiden esitystä toteutui, mutta yhteen kohtaan jouduimme jättämään vastalauseen. Perustuslakiasiantuntijat ovat nyt kertoneet, että laki ei kaikilta osin ole perustuslain mukainen ja nähtäväksi jää, miten käsittely jatkuu. Ainakin suoraan tiedustelulakeihin liittyvät henkilötietolait on saatava käsiteltyä.
Viikon talouspoliittinen keskustelu käytiin VM raportista, jossa sopeutumistarve on seuraavalle kaudelle kaksi miljardia, veronalennukset eivät olleet kaikkein järkevimmät, työllisyys on parantunut, kestävyysvaje on suunnilleen sama kuin tämän kauden aloittaessa. Tätä kokonaisuutta voidaan käyttää myös apuna omaia talousnäkymiä tehdessä.
Kaikenlaista muutakin mahtui viikkoon, kuten Lasten kulttuuriviikkojen avaus, upeaa toimintaa jo 37 kerran kouluissa, päiväkodeissa, nuorisotaloilla ym. ja toisenlaista lastenkulttuuria Disney-jääshow, jossa kävimme moikkaamassa tuttua, joka on mukana kiertueella. Eduskunnan viikon aikana tapasimme ministeri Saarikon EU puheenjohtajuuskauden tasa-arvokysymyksiin liittyen. Vierailimme kuulemassa metsäteollisuuden ajankohtaiset asiat, tapasin Suomen yrittäjien edustajat hallitusohjelmatavoitteisiin liittyen. Viikolla olivat myös kehityspoliittisen toimikunnan ja laajan turvallisuusneuvoston kokoukset. Turvallisuuteen liittyviä palavereita olivat F-Securen ja Erillisverkon edustajien tapaamiset, sillä kyber ja muut tietoliikenteeseen liittyvät asiat ovat hyvin ajankohtaisia. Ajankohtaisia olivat myös liikenneministeriön edustajat liittyen itään linjattuihin ratahankkeisiin, joista raportti pitäisi tulla lähiviikkoina sekä Meritaidon ’- joka nykyisin osa Arctiaa – edustajan meriväylien ja liikennöinnin tulevaisuuteen.
Vaalityöhön liittyen kävin tekemässä piirin vaalivideot aiheena ”mitä hyvä elämä on mielestäni …”. Lauantaina oltiin liikkeellä kampanjapäivän merkeissä Karhulassa ja Karhuvuoressa keskustelemassa ajankohtaisista asioista. Sunnuntaina kokoontui valtuustoryhmän ja kunnallisjärjestön edustajiston yhteiskokous kaupungin säästöjen tekemisestä.